Myślenie wizualne – jak tworzyć przykuwające wzrok prezentacje oraz notatki i jednocześnie świetnie się bawić?

Po ośmiu godzinach pracy w call center moje uszy i gardło domagały się natychmiastowego ratunku, ale to nie o nie najbardziej się obawiałem. Czekało mnie jeszcze kilka godzin słuchania wykładów na Wydziale Prawa a mój mózg w zasadzie działał na rezerwie. Jak zmusić umysł do koncentracji jeszcze przez kilka godzin? Co zrobić aby w tym stanie cokolwiek zapamiętać z trudnych i nafaszerowanych skomplikowaną terminologią prawniczą wykładów?

Nie obawiaj się – to nie będzie materiał o dopalaczach, wspomagaczach i innych suplementach.

Zamiast tego proponuję Ci podróż do krainy myślenia wizualnego, którą ja rozpocząłem prawie 20 lat temu a kilkanaście dni temu dopisałem do niej nowy, zaskakujący rozdział. Ale po kolei…

Niedawno miałem okazję uczestniczyć w warsztacie myślenia wizualnego organizowanym przez Klaudię Tolman – Ryślicielkę®. Kiedy dostałem zaproszenie na ten warsztat nie zastanawiałem się ani chwili bo widziałem wcześniej Klaudię w akcji – robiącą tzw Graphic Recording czyli wizualne notatki na żywo podczas prezentacji. Przyznam się, że na niektórych prezentacjach bardziej interesowało mnie to co dzieje się na ogromnym kartonie, który zapełniała Klaudia niż na scenie ????. Pomyślałem też wtedy, że bardzo by mi się taka umiejętność przykuwania uwagi przydała w biznesie ale szybko dopadł mnie defetyzm typu – „to trzeba było studiować na ASP a nie wkuwać kodeksy na Wydziale Prawa”.

I tu moje pierwsze zaskoczenie – Klaudia nie jest artystą ani rysownikiem z wykształcenia. I wcale jej to nie przeszkadza tworzyć przykuwające uwagę notatki z prezentacji, które są potem udostępniane przed dumnych prelegentów.

Przyznam nieskromnie, że sam mam taką notatkę wykonaną ręką Klaudii z mojej prezentacji i jestem z niej niesamowicie dumny ???? (spójrz poniżej)

Okazuje się, że myślenie wizualne i robienie wizualnych notatek wcale nie jest domeną artystów. Klaudia przekonuje, że każdy z nas umie rysować proste kształty i tworzyć z nich opowieści, a nie robimy tego bo ktoś pewnie kiedyś skrytykował „naszego” słonia lub konia i doszliśmy do wniosku, że nie ma co się narażać na śmieszność i czas zacząć notować „jak dorośli” .

Jak notujemy?

Większość z nas stara się zanotować jak najwięcej słów bo tylko tak jesteśmy w stanie odkodować treść rozmowy czy wykładu po jakimś czasie. Oczywiście zazwyczaj nie nadążamy i poddajemy się w połowie wykładu a resztę czasu walczymy ze zmęczeniem lub rozproszeniem.

Tu pojawia się pierwsza zaleta myślenia wizualnego. Ponieważ tworząc wizualną notatkę musisz dokonywać skrótów, parafraz, szukać symboliki oraz określać strukturę tej wypowiedzi, wykonujesz znacznie więcej pracy nad jej zrozumieniem. Dzięki temu lepiej zapamiętujesz treść a rzut oka na notatkę nawet po wielu tygodniach sprawia, że przypominasz sobie znacznie więcej szczegółów niż w przypadku linearnych, tekstowych notatek.

Pierwszy raz doceniłem myślenie wizualne tworząc mapy myśli na wykładach podczas moich studiów. Zorientowałem się, że tworząc taka mapę myśli jestem w stanie utrzymać skupienie znacznie dłużej, nawet jeżeli wykład odbywał się o godzinie 20tej a ja miałem za sobą 8 godzin pracy w call center.

Okazało się też, że 3 godzinny wykład z prawa cywilnego jestem w stanie zmieścić na kartce A4, podczas gdy notatki linearne zajmowały mi czasem kilkanaście takich kartek. Mapa myśli okazywała się też znacznie skuteczniejsza w przypominaniu treści wykładu.

Jak widzisz biorąc udział w warsztacie Klaudii byłem już przekonany co do samej idei myślenia wizualnego i intrygowało mnie to, czy jej metoda wniesie coś do mojego warsztatu.

Jak nauczyć się myślenia wizualnego?

Klaudia z zasadzie od pierwszej minuty zaprzęgła nas do rysowania – tworzyliśmy min coś w rodzaju swojego wizualnego CV i kilka innych bardzo przydatnych w życiu i biznesie wizualnych prezentacji, których nie będę zdradzał, żeby nie psuć zabawy tym, którzy zdecydują się na kurs Klaudii.

Jak widzisz kilkoma kreskami można wyrazić emocje, zajęcie i nastrój postaci – to „dzieło” stworzyłem w pierwszej godzinie warsztatu

Właśnie – zabawa. W zasadzie od pierwszej minuty uśmiech nie schodził nam z ust. Na pewno „zawiniła” tu magnetyczna osobowość Klaudii, na pewno trafiła mi się świetna grupa, ale najbardziej spodobało mi się to, że czuliśmy się znów jak sześciolatki, które mogą rysować co chcą, mogą popełniać dowolne błędy, eksperymentować a nawet upaprać się pastelami.

Mimo, że jest to tylko dodatek do całej masy wiedzy i umiejętności, które Klaudia przekazuje podczas kilkugodzinnego warsztatu, to warto w nim wziąć udział choćby dla tych kilku godzin podczas których nic i nikt nie ogranicza sposobu w jaki komunikujesz swoje myśli, emocje, plany czy projekty.

Przywitał nas stół pełen gadżetów do malowania, rysowania, notowania i brudzenia się ????

Nie będę Ci tłumaczył na czym polega metoda myślenia wizualnego, bo to jakbym chciał opowiedzieć Ci o kolorze, którego nigdy w życiu nie widziałeś. Posłużmy się więc rysunkiem.

Jak widzisz nie przypomina on dzieła artysty plastyka. Nie o to tu chodzi. Notatka wizualna ma pomóc Ci opowiedzieć lub zapamiętać pewną historię, przekaz. Stosujesz więc proste ikony, strzałki, napisy, starasz się określić zależności pomiędzy obiektami umieszczając je w przestrzeni notatki, różnicując wielkość albo podkreślając lub pogrubiając.

Spróbuj stworzyć coś podobnego a zorientujesz się jak wiele zmysłów angażujesz – odręczne rysowanie jest genialnym mechanizmem pobudzania mózgu do pracy i utrzymania skupienia – masz to zarządzenia tak wiele czynności twojego ciała, że rozproszenie jest praktycznie niemożliwe. To jak z szybką jazdą na nartach – nie sprawdzisz w tym czasie Facebooka, bo musisz walczyć o utrzymanie się na stoku. Tu jest podobnie – notatki wizualne pochłaniają całą moc obliczeniową Twojego mózgu.

Podczas kursu Klaudia zamienia się raczej w przewodniczkę niż nauczycielkę. Podpowiada kolejne proste techniki a ich efekt obserwujesz stosując je w praktyce. Dzięki temu progres jest bardzo szybki. Porównujesz swoje notatki z godziny 10 z tymi zrobionymi o godz 13tej i widzisz między nimi kolosalną różnicę.

Poza samym kształtowaniem albo raczej wydobywaniem techniki notatek wizualnych odkrywaliśmy coraz to nowsze zastosowania metody myślenia wizualnego. Ja będę na pewno łączył tę technikę z mapami myśli, spróbuję też włączać notatki wizualne do artykułów i prezentacji. Jedna z koleżanek planuje stworzenie rozbudowanego wizualnego VC, inna będzie w ten sposób objaśniać skomplikowane procesy biznesowe, ktoś inny wypróbuje ją to wzmocnienia siły perswazji w negocjacjach z pociechami.

Dlaczego wizualne notatki są skuteczne?

Zastanawialiśmy się też, dlaczego myślenie wizualne jest tak skuteczne. Pewnie nie wyczerpaliśmy tematu, ale argumenty, które mi najbardziej utkwiły w pamięci to:

 • Tworząc notatki wizualne wykonujesz znacznie więcej pracy interpretując, parafrazując i określając strukturę elementów przekazu
 • Mózg bardzo lubi przetwarzać obrazy a kolor, przestrzeń, symbolika i zróżnicowanie wielkości elementów traktuje jak smakołyki w porównaniu do nudnych zapisów linearnych
 • Tworząc notatki w pewnym stopniu odrywasz je od umiejętności prezentacyjnych tworzącego przekaz. Musisz wyciągnąć esencję i znaleźć strukturę nawet jeżeli prelegent nie wykonał najlepszej pracy. Musze przyznać, że obserwując notatki Klaudii robione podczas prezentacji na konferencji dopiero po ich obejrzeniu zrozumiałem co prelegent chciał przekazać ????
 • Notatki wymuszają pełne skupienie i ograniczają ryzyko rozproszenia, nawet jeśli temat nie jest porywający a Ty masz za sobą ciężki dzień
 • Przypominanie treści wykładu na bazie dobrej notatki wizualnej trwa kilkanaście sekund. Porównując to do linearnych notatek z wykładów – przeczytanie kilkunastu stron notatek zajęło mi kilkanaście minut.
 • No i wreszcie – jest to bardzo przyjemne i relaksujące doświadczenie. Jest coś niezwykle odprężającego w ręcznym tworzeniu prostych obrazków, zabawie flamastrami i innymi gadżetami, z którymi ostatnio pewnie mieliśmy do czynienia we wczesnej podstawówce.

Żeby nie być gołosłownym zaryzykuję i podzielę się z Tobą moją własną wizualną notatką, która podsumowuje wymienione wyżej korzyści:

Czego nauczysz się na warsztacie Klaudii?

Ona sama powie, że niczego, bo to tylko przypominanie zapomnianych umiejętności. Jest jednak sporo technik i trików, które stosowane i szlifowane sprawiają, że obrazki zaczynają ciekawie wyglądać i przyciągają wzrok.

Czy warto wziąć udział w takim warsztacie? O ile nie jesteś zawodowym rysownikiem – tak.

Metoda Klaudii sprawia, że nawet osobnik stosujący mindmapping i jako tako rozumiejący zasady myślenia wizualnego znajdzie tu sporo inspiracji do rozwoju.

Zajrzyj koniecznie na poniżej wymienione strony by złapać jeszcze więcej inspiracji i odwagi do eksperymentowania. Owocnego Ryślenia.

Dowiedz sięwięcej o Ryślicielce ®

Oczywiście zaczniemy od notatki wizualnej – jej wizytówki ????


 1. Koniecznie odwiedź jej profil na FB –  Klaudia Tolman – Ryślicielka®, gdzie prezentuje swoje zawodowe inicjatywy
 2. Zajrzyj też na Myślenie Wizualne, gdzie natrafisz na ciekawe linki na temat szeroko pojętego myślenia wizualnego (ciekawostki z Polski i świata),
 3. Zobacz jak można zamienić pasję w biznes na przykładzie firmy ExplainVisually.co, której Klaudia jest współzałożycielką. Zobaczysz też jak można atrakcyjnie wizualizować i animować nawet trudne koncepty dla bardzo różnych firm i organizacji.
 4. A jeżeli przekonałem Cię do udziału w warsztacie „Myślenie wizualne dla każdego”, terminy znajdziesz na jej stronie http://www.KlaudiaTolman.pl w zakładce kalendarium. Oprócz super wiedzy, świetnej atmosfery i możliwości zabawy nieograniczoną ilością mazaków, flamastrów a nawet gąbek pastelowych, otrzymasz coś, czego zazdrościć Ci będą wszyscy znajomi – ekstra dyplom do częściowo samodzielnego wypełnienia :). Zagadka dla spostrzegawczych – które części dyplomu narysowała Klaudia, a które ja?

  Czekam na odpowiedzi w komentarzach ????

Ode mnie jeszcze dwie ciekawe książki, które wprowadzą Cię w świat myślenia wizualnego:


  Leave Your Comment

  Your email address will not be published.*