Podcast BusinessMarketer

Inbound marketing czy outbound marketing B2B

Inbound czy outbound marketing

Inbound marketing jest traktowany jak coś, co jest przeciwieństwem outbound marketingu. Ale czy to na pewno prawda?

Outbound czasem postrzegany jest jak działania przestarzałe i nieskuteczne, w przeciwieństwie do inboundu, który staje się nową religią marketerów B2B.

Warto pamiętać, że to tylko metody, narzędzia do osiągnięcia celu. Moim zdaniem dojrzały marketer powinien łączyć te podejścia i wyciągać to, co w nich najlepsze, w zależności od celu.

Każde z podejść ma swoje wady i zalety.

Inbound marketing jest bardzo efektywny, ale wymaga wysokich kompetencji SEO, analizy potrzeb informacyjnych grupy docelowej a osiągnięcie sukcesu wymaga sporo czasu i odpowiednich narzędzi.

Z drugiej strony outbound marketing działa w zasadzie od razu po uruchomieniu kampanii, ale tylko tak długo, jak starczy nam budżetu na reklamy. Tak naprawdę outbound marketing też nie działa błyskawicznie, bo aby nie „przepalić budżetu” musimy opświęcić czas na analizę grupy docelowej, czyli w rzeczywistości efekty mogą pojawić się po podobnym czasie jak w przypadku inboundu.

Jeden z mitów na temat inboundu, jest taki, że tylko w tej metodzie wykorzystujemy potencjał content marketingu. To nie jest prawda. Wielokrotnie zdarzało mi się w projektach dla klientów oraz dla siebie promować content edukacyjny płatnie aby przyspieszyć budowanie bazy subskrybentów. Czyli outbound marketingiem realizowaliśmy cele i KPI właściwe dla content marketingu. Tu nie ma żadnej sprzeczności, te metody mogą się doskonale uzupełniać i warto je stosować łącznie.

Słuchaj 133 odcinka podcastu Business Marketer

Dlatego w 133 odcinku podcastu Business Marketer mierzymy się z mitami i faktami na temat inbound i outbound marketingu.

Dowiesz się między innymi:

  • Co to jest inbound marketing i czym różni się od outbound marketingu.
  • Kiedy warto stosować inbound a kiedy outbound marketing
  • Jakie są zalety i wady obu metod
  • Jak łączyć te metody i wycisnąć z nich maksimum wartości

Posłuchaj też podobnych odcinków podcastu:

Czy kampanie sprzedażowe mają sens w marketingu B2B?

11 patentów na przydatne i skuteczne treści w sprzedaży i marketingu B2B

Czy cold calling i cold mailing jest nielegalny? Wywiad z prawnikiem o danych osobowych w marketingu.

Polecam również:

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*